Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/studyosm/public_html/class/class.db.php on line 26
Stüdyo Smart - Resmi Web Sitesi
 
Turgay Gülaydın ile davul dersleri

Davul Dersi İçeriği

Öğretim sistemimiz 4 sınıf üzerine kuruludur.1. sınıfta öğrenci davula yeni başlıyorsa, önce kaba bir davul altyapısı verilir. Bu altyapı verilirken set-up tanıtılır. Öğrencinin; bageti dogru bir şekilde tutmasi sağlanır, uzuvları ayrılır. Basit ritimler ve ataklar çalıştırılır, nota okumasi öğretilir, stick control çalışmaları yapılır,metronomla calışma yeteneği geliştirilir,bilek ve parmakların doğru bir şekilde kullanımını sağlayacak etütler verilir ve bu sayede tuşeler düzelmeye başlar.Böylece ögrenci enstrumanı çalabileceğini anlar ve davula duyduğu istek ve sevgi artar.Daha önce davulda biraz altyapısı olan ögrenciler için; kullandığı doğru teknikler varsa bu teknikler öylece bırakılır ve bu teknikleri daha da düzeltip geliştirecek etütler verilir. Yanlış ya da yetersiz tekniklerde, uygun etütler verilip çalıştırılarak doğru tekniklerin seviyesine çıkarılır.Bütün tekniklerde bir sorun varsa, bu sorunlar giderilir. Aksi taktirde ilerleme sağlanamaz. Böylelikle yeni başlayan veya biraz altyapısı olan öğrenciler bir sonraki seviyeye geçmek için yeterli altyapıyı kazanırlar.
İkinci sınıfta öğrenciye teknikle beraber çeşitli müzik tarzlarının yürüyüşleri verilemeye başlanır.Bunlar Latin , Funk , Jazz gibi temel yürüyüşlerdir. bu dersler 9 ana başlıkta toplanır.
 
Teknik - Solo Mantigi - Stick Control - Latin - Jazz - Funk - Shuffle - Ska, Punk - Rock
 
Böylece dersler her bir katın üstüne bir kat daha çıkarak devam eder. Öğrenci artık önünde bir okyanus olduğunu görür ve çalışacak cok şeyi olduğunun farkına varır. Hayata, müziğe bakış açısı genişler ve kendine ait bir tarzı oluşmaya başlar.Burda öğrencinin taklit değilde kendine has bir tarz oluşturması hayati önem taşır, çünkü her insan parmak izi gibi benzersizdir. Bu özelliğini davula yansıtıp gerçekten kendini ifade edebilen davulcu herkes için başarılıdır. Başarının sırrıda çalışmakta, öğrencinin yeteneğinde ve öğretenin vizyonunda saklıdır. Öğrenci,bu iki aşamanın sonunda artık temel tarzların yürüyüşlerini öğrenmiş, yavaş yavaş kendi tarzını bulma aşamasına gelmiştir. Yani inşaa kabaca bitmiştir.Üçüncü sınıfta kayıt teknikleri devreye girer. Studyo muzisyenliği farklıdır ve tecrübe,konsantrasyon, dengeli tuşe ve sürtünmesiz yürüyüş (kısaca "groove") gerektiren zor bir iştir. Bu aşamada düşük metronomda solo ve ritm etütleri çalıştırılır.Bütün bu çalışmalarla dengeli, temiz ve tam metronomda bir tuşe sağlanır.Böylece kayıtta ve konserde dengesiz tuşeler duyulmaz. Dördüncü sınıfta kompozisyon nasıl yazılır,grup muziği nasıl yapılır, şan,köprü,nakarat ve melodide hangi mantıkta ataklar ve ritimler kullanılır, parçanın tansiyonu nasıl tutulur, konser, bar ve kayıtta neler gereklidir gibi dersler verilir. Böylece öğrenci profesyonel olmaya hazır hale getirilir.
 
Ders Günleri: Pazartesi, Salı, Cumartesi, Pazar
Ders Süresi: Haftada 1 ders ve 1 etüd
 
Eğitmen/Müzisyen: Turgay Gülaydın
1989 yılında davul çalmaya başladı ve ilk grubu METAL FORCE'u kurdu. 1990 yılında ATHENA grubuna girdi. 1991 de 5 parçalık ep HORROR DIMENSIONS ı çıkardılar. 1994 de ilk ingilizce albümleri olan ONE LAST BREATH çıktı. 1994 den 1998 e kadar ATHENA ile Fethiye, Marmaris,ve İstanbul daki birçok bar ve klüplerinde çaldı.Bunlardan harbiye deki CAPTAIN HOOK İstanbul rock tarihinde efsane oldu. 1998 de ATHENA ile HOLİGAN albümünü çıkardı. Bu albümde yer alan skalonga, tarlaya ektim soğan, senden benden bizden ve holigan adlı parçaların hepsi hit oldu. 2000 yılında ikinci albüm TAM ZAMANI ŞİMDİ çıktı. Türkiye nin her yerinde ve yurt dışında konserler verdi. ROLLING STONES gibi dünyaca ünlü gruplarla konser ve festivallerde sahne aldı. 2001 yılında ATHENA ile beraber avrupa basketbol şampiyonasının müziği olan 12 DEV ADAM ı yaptı. ATHENA nın müziğinde ve gelişiminde önemli yeri olan TURGAY GÜLAYDIN ın VEGA-tamam sustum ve KORAY CANDEMİR-eskisi gibi olmaz adlı parçalarda imzası vardır. TURGAY GÜLAYDIN 2002 yılı başında ATHENAile yollarını ayırmıştır. 2004 yIlInda vatani görevini yapmak üzere Ankara da TSK Armoni mızıkasına katılmıştır. Burda Eser Taşkıran, Fatih Ahıskalı, Serdar Barçın,Emre Günay,Nedim Ruacan,Hakan Çimenot ve Emrah Karaca gibi önemli müzisyenlerle Türkiye nin çeşitli yerlerinde konserler vermiştir. Bu sırada ATHENA ile 2000 de yapmış olduğu tam zamanı şimdi adlı futbol parçası dünyanın en büyük futbol oyunu olan FİFA 2006 nın müziklerinde yer almıştır.Asker dönüşü Türkiye nin önemli gruplarından EGOİST in davul kayıtlarında çalmış ve gruba katılmıştır. Bu albüm 2008 başında piyasaya çıkmıştır.Halen stüdyo ve sahne müzisyenliğinin yanında davul derslerinede devam etmektedir.

Çaldığı önemli konserler ve albüm kayıtları
1990-Athena- Erkin Koray-Bulutsuzluk Özlemi (Göztepe parkı)
1990-Athena -Horor Dimensions( ep )
1991-Athena-Tankard(Bostancı Gösteri Merkezi)
1993-Athena-Rumble Militia(Etiler Concert Holl)
1994-Athena-One Last Breath (albüm)
1994-1998-Athena (Marmaris-Fethiye)
1996-2000-Athena -(Captain Hook -Harbiye)
1998-Athena-Holigan (albüm)
1998-Athena- (Tuborg Türkiye turnesi)
1998-Athena -Harbiye Açık Hava Tiyatrosu
1998-Athena-Rolling Stones(Ali Sami Yen Stadyumu)
1999-Athena-Fenerbahçe Stadyumu sezon açılışı
1999-Athena-,Almanya Popcom festivali
1999-Vega-Tamam Sustum (albüm)
2000-Athena -Taksim meydanı milenyuma giriş konseri
2000-Athena- Tam Zamanı Şimdi(albüm)
2000-Fritz –Athena (Almanya turnesi)
2000-Athena-Uyku(single)
2001-Koray Candemir-Sade(albüm)
2001- 12 Dev Adam( single)
2001-Athena -Avrupa Basketbol Şampiyonası 12 dev adam konseri(Abdi İpekci)
2004-Kara Kuvvetleri Komutanlığı Konseri
2oo4-2. Ordu Komutanlığı turnesi
2005-3. Ordu Komutanlığı turnesi
2006-Athena-Tam Zamanı Şimdi(Fifa 2006)
2006-Demir Demirkan -Bahçelievler lisesi
2007-Egoist-On (albüm)
2008-Egoist –Kasdav(Bostancı Gösteri Merkezi)
2008-Turgay Gülaydın Drum Solo Vol.1(video)
2008-Turgay Gülaydın Drum Solo Vol.2 (video)
2008-Hip-Hop tan yetişen davulcular gecesi(Barış Manço Kültür Merkezi)
2008 - Workshop(Trakya Ünversitesi - Edirne)
2009 - Kurtalan Ekspres-Turgay Gülaydın(Ortaköy Afife Jale Salonu)
2009-Turgay Gülaydın Drum Solo Vol.3(video)
 
Detaylı bilgileri için: www.turgaygulaydin.com

Senelerdir dünyanın önde gelen zil üreticilerine üretim yapan Diril artık kendi markası ile Türkiye piyasasında.

ARAMA
Yükleniyor...
HABER LİSTESİ

Yeni hizmetlerimiz, ürünlerimiz ve kampanyalarımızdan anında haberdar olun.

 
* E-posta adresinizi kesinlikle başkalarıyla paylaşmayız.
Ürünler
Davul Dersleri
Turgay Gülaydın ile davul dersleri
Gitar Dersleri
Arif Deniz Toker ile gitar dersleri.
Keman ve Viyola Dersleri
Keman veya viyola çalmak isteyen müzisyen adayları, doğru yerdesiniz.
Dj Workshop ve Elektronik Müzik Dersleri
Müzik değişiyor. Değişimin dışında kalmayın.
Şan Dersleri
Ceylan Bozoğlu eşliğinde şan dersleri.